Adut Montreala

S prehodom na separatorje Alfa Laval je mesto Montreal izboljšalo varnost hladilnih sistemov svojih mestnih drsališč. Prednosti pa se ne končajo le pri tem.

DATUM 2024-06-11 AVTOR David Wiles

Hokej na ledu je kanadski nacionalni šport, Montreal pa njegova meka. Mesto je leta 1875 gostilo prvo organizirano tekmo hokeja na ledu v zaprtih prostorih, študenti montrealske univerze McGill pa so nekaj let pozneje postavili prva pravila.

Danes je v mestu več kot 40 mestnih drsališč, ki se uporabljajo skoraj izključno za hokej, v postopku predelave freona na okolju prijaznejše in učinkovitejše naravno hladilno sredstvo amonijak. »Naša drsališča so obdana z domovi ljudi, zato potrebujemo čim varnejše sisteme,« pravi Claude Dumas, inženir v mestu Montreal, ki je strokovnjak za hladilne sisteme v športnih dvoranah. »Želimo biti družbeno odgovorno podjetje in zaščititi svoje sosede.«

Ko mesto svoje ledene dvorane preureja za delovanje na amonijak, pri tem uporablja standardno hladilno rešitev. In tu nastopi Alfa Laval. »Približno štiri drsališča na leto zamenjamo s freonskimi na amonijak in želimo, da so vsa drsališča videti enako in delujejo enako,« pravi Costas Labos, še en inženir v mestu Montreal. »Oprema Alfa Laval je postala del naših razvijajočih se standardnih specifikacij.«

Uporaba separatorja U-Turn Alfa Laval v kombinaciji s polvarjenim toplotnim izmenjevalnikom Alfa Laval M10 za uparjalnik in Alfa Laval AlfaNova 400 za kondenzator ustvarja številne prednosti za mesto in njegove inženirje. »Zaradi majhnega odtisa separatorja U-Turn potrebujemo manj prostora, poleg tega je namestitev separatorja U-Turn veliko hitrejša v primerjavi z bobnom za povečanje tlaka, ki smo ga uporabljali prej,« pravi Labos. »Tudi zaradi manjše količine izolacije in konstrukcijskega jekla je prihranek večji.«

Ključna prednost pa je zmanjšanje količine amonijaka v hladilnih sistemih drsališč, ki ga omogoča naprava Alfa Laval U-Turn. »V bistvu zmanjšujemo dejavnik tveganja, kar je za nas zelo pomembno,« pravi Labos. V novozgrajeni areni Ahuntsic Arena v Montrealu se je količina amonijaka, ki se uporablja v sistemu, zmanjšala za približno četrtino.

Dumas pravi, da je z istim sistemom Alfa Laval, ki bo nameščen v naslednji seriji drsališč, »izjemno zadovoljen«. »Sistem deluje brezhibno že od prvega dne.«

montreal's power play 320x180

Dejstva

  • V Kanadi vsako leto zgradijo 150 novih drsališč za hokej na ledu.
  • V Kanadi je več kot 7600 drsališč, od tega približno 2600 v zaprtih prostorih.
  • 2 cm – plast ledu na profesionalnem hokejskem drsališču je debela približno 2 cm in se vzdržuje pri temperaturi –9 stopinj Celzija.